خبری و سرگرمی

هند صدمین ماهواره خود را با موفقیت به فضا پرتاب کرد

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶

به گفته ایرنا به نقل از شبکه خبری زی‌نیوز، این اولین پرتاب موشک سازمان ایسرو در سال ۲۰۱۸ و همچنین اولین عملیات موفقیت‌آمیز این سازمان پس از شکست ماموریت قرار دادن ماهواره نظارت بر زمین (IRNSS-1H) در فضا در ماه آگوست سال گذشته هست.

ماموریت پیشین سازمان ایسرو به دلیل باز نشدن سپر گرمایشی ماهواره مورد نظر، با شسکت روبرو شد.

موشک پی اس ال وی- سی ۴۰ سازمان ایسرو که امروز چهل و یکمین پرواز موفقیت‌آمیز خود را انجام داد، دارای یک ماهواره نظارت بر زمین به وزن ۷۱۰ کیلوگرم متعلق به هند و ۳۰ ماهواره بین‌المللی دیگر متعلق به کشورهای دیگر به وزن ۶۱۳ کیلوگرم هست.

ماهواره‌های بین‌المللی متعلق به شش کشور از جمله آمریکا، کانادا، کره جنوبی، فنلاند، انگلیس و فرانسه هستند.

سازمان تحقیقات هوا و فضای هند تا کنون ۴۰ عملیات موفق در پرتاب موشک‌های مختلف پی اس ال وی به فضا داشته هست. این سازمان در ماه ژوئن سال گذشته ۳۱ ماهواره کوچک را در یک موشک به فضا پرتاب کرد.

سازمان ایسرو همچنین توانسته هست سنگین‌ترین موشک ( جی اس ال وی نسل ۳) ساخت خود را برای اولین بار با موفقیت به فضا پرتاب کند.

پیش از این هند برای پرتاب ماهواره‌های خود با وزن بیش از ۲ تن به کشورهای خارجی وابسته بود. سازمان تحقیقات هوا و فضای هند (ایسرو) در سال گذشته با ثبت رکورد بی‌سابقه پرتاب ۱۰۴ ماهواره با یک موشک به فضا از جزیره کوچک «سریهاریکوتا» در جنوب هند با پشت سرگذاشتن رقبای بزرگی همچون روسیه و آمریکا، تاریخ‌ساز شد.

جزیره کوچک «سریهاریکوتا» برای صنعت فضایی هند، حکم دماغه کاناورال در ایالت فلوریدای آمریکا را دارد که تا کنون موشک‌های فضایی و ماهواره‌های بسیاری از این جزیره به فضا پرتاب شده هست.