خبری و سرگرمی

عکس| تصویر نجومی روز ناسا: فروغ آبی‌فام یک گاز سمی

امام حسین (ع) : بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد.
چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶

منظومه شمسی,نجوم,ناسا

دنباله‌دار PanSTARRS که با نام علمی C/2016 R2 شناخته می‌شود، هم‌اکنون ۳ واحدنجومی از خورشید فاصله دارد و این شب‌ها در خوشه قلائص واقع در صورت‌فلکی ثور دیده می‌شود.

به گفته خبرآنلاین، این دنباله‌دار روز ۷ سپتامبر ۲۰۱۶ (۱۷ شهریور ۱۳۹۵) با استفاده از تلسکوپ PanSTARRS کشف شد و یکی از دنباله‌دارهای بلنددوره‌ای هست که از ابر اورت به ملاقات ستاره مرکزی منظومه آمده هست. ابر اورت، دورترین ساختار منظومه شمسی هست که بقایای ابر اولیه منظومه شمسی به شکل هسته‌های یخ‌زده دنباله‌دارها در آن پراکنده‌اند.

برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ،
این‌جا را کلیک کنید
.

دنباله‌دار پن‌ستارس هم‌اکنون ۲۴ دقیقه نوری یا ۳ واحدنجومی (هر واحدنجومی، فاصله متوسط زمین از خورشید هست که معادل ۱۵۰ میلیون کیلومتر فرض می‌شود) با خورشید فاصله دارد. این فاصله بیش از آن هست که در شرایط معمول، دنباله‌ای پشت هسته تشکیل شود؛ اما همان‌طور که در این تصویر می‌بینید، دنباله گازی آبی‌رنگی با ساختاری پیچیده شکل گرفته هست.

بررسی طیف این دنباله نشان می‌دهد که فراوانی غیرمعمولی از یون کربن‌مونوکسید مثبت (+CO) در آن دیده می‌شود و ترکیب اثر فلوئورسنت این یون‌ها با تابش فزاینده خورشید، درخشش آبی‌رنگ این دنباله را رقم زده هست. کربن‌مونوکسید همان گاز بی‌رنگ و بویی هست که در اثر احتراق ناقص سوخت‌های هیدروکربنی روی زمین شکل می‌گیرد و تنفس نسبتا طولانی‌مدت آن، مرگ موجودات زنده را به دنبال دارد.

این تصویر شامگاه ۷ ژانویه ۲۰۱۸ (۱۷ دی ۱۳۹۶) گرفته شده و ستاره پرنوری که هاله آن در گوشه پایین-چپ تصویر دیده می‌شود، ستاره گاما-ثور هست.

۵۴۵۴

منظومه شمسی,نجوم,ناسا